Mákjoghurt

Hozzávalók:

  • kb. 60 gramm friss bio (gabonákkal, gluténnal, szójával stb. nem szennyezett) mák,
  • 8-9 dl víz, én forrásvizet használok,
  • 1 evőkanál kristálycukor, vagy egy csapott evőkanál méz, vagy datolyaszirup vagy agávé szirup, juharszirup, kókuszvirágcukor stb, ki mivel szeretné, FIGYELEM! semmilyen cukoralkohollal (xilit, eritrit) nem fog működni, nem érdemes kísérletezni, ha már végképp nem tartunk a háztartásunkban kristálycukrot akkor egy darab "mentes" aszalvány (pl. szilva, datolya, füge) pépessé turmixolva is tökéletesen jó "táptalaj" a fermentációhoz.
  • 40-50 gramm tápióka keményítő vagy nyílgyökér liszt, (a nyílgyökér por sokkal jobb verzió, részesítsük ezt előnyben)
  • 2 db kapszulás probiotikum : olyat válasszatok, amelyik ezek közül legalább az egyik baktériumtörzset tartalmazza: Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium lactis vagy Lactobacillus acidophilus, VAGY néhány evőkanál hideg-nyalat kókuszjoghurt VAGY előző savanyításból direkt félretett legalább fél dl joghurt "starter" kultúrának.
  • sterilizált csavaros tetejű kisüvegek,
  • joghurtkészítő gép, ennek hiányában INKUBÁTOR.

Elkészítés:

Beáztatjuk a kimért mákot egy fél napra (de minimum egy-két órára) dupla mennyiségű hideg vízbe (lehet hogy ettől kevesebb idő is elég, de nekem így jött ki a lépés), az idő leteltével a vizet leöntjük, a szemeket átöblítjük, majd beleborítjuk a turmixgép kelyhébe, melegítünk kb. 8 dl forrásvizet és ráöntjük, majd az egészet 1 teáskanálnyi cukor hozzáadásával, vagy aszalvánnyal, kétszer két percig - közte néhány percnyi gép pihenéssel - turmixoljuk. Harisnyán át leszűrjük. Kb. fél dl vízben csomómentesen elkeverjük a tápióka keményítőt és óvatosan apránként hozzáöntjük a máktejet, tűzön "nyúlós-ragadós puding sűrűségű" masszává főzzük. Hagyjuk kihűlni 40 Celsius fok körüli hőmérsékletre, fontos hogy ne legyen melegebb! Ez idő alatt két probiotikus kapszulát kihengergetünk pár kanálnyi langyos vízben eloldjuk. Amikor már jó a hőmérséklet, hozzákeverjük a felfőzött mákostejes pudinghoz. Ezután mehet bele a kisüvegekbe és egyenletes meleg helyre kell tenni. Ha nincs joghurtkészítő gépünk akkor csináljunk házilag inkubátort: azaz egy hűtőtáskát vagy dobozt béleljünk ki szivacsokkal-párnákkal-rongyokkal stb, mintha befőtteket dunsztolnánk, melegvizes palackokat rakjunk bele hogy minél tovább tartsa a hőt és ide pakolgassuk be az üvegeket. Ne piszkáljuk, ne rázogassuk ne forgassuk, hagyjuk békén egy napig. Onnan tudjuk hogy már elkészült, hogy kellemes savanykás íze lesz, az állaga a kocsonyáshoz hasonlatosabb, nem az a nyúlós ragadós mint mikor csak összefőztük a keményítővel. Ezután mehet a hűtőbe, mindenki úgy fogyassza ahogy szeretné, lehet gyümölcsöt bele dobálni vagy házi müzlire pakolni, vagy csak önmagában tízóraira-uzsonnára nassolnivaló.

Megjegyzéseim:

  • Én a képen látható mákjoghurtot Symbiotic Candida Balance + Natren Bifido Factor Dairy Free-vel oltottam be, de működik más patikai vagy webáruházas tejsav baktérium kultúrákkal is, el kell olvasni, hogy milyen baktérium törzseket tartalmaz.
  • Mivel ez a joghurt nem hamis,  azaz a kellemes savanykás - édes ízharmóniát nem cukoralkohol és citromlé adja, hanem a baktérium kultúrák savanyítják ezért én azt javaslom, hogy ezt már ne főzzük, süssük, csak nyersen használjuk, így kiaknázhatjuk a baktériumok bélflóránkra gyakorolt pozitív hatásait is. Ez így valódi gyógyszer!
  • Ha nem kristálycukorral hanem mézzel etetjük a baktérium kultúrákat akkor már nem vegán, ugyanígy figyeljünk oda a baktérium törzsekre is, ha állati tejalapú akkor már szintén nem mondható vegánnak.
  • én a mák "zaccot" sem dobom el, hanem belekeverem az aktuális soron következő készítendő "lapkakenyér" masszájába, vagy a házi müzlihez adom, aminek a receptje szintén megtalálható.
  • az egy teáskanálnyi cukor vagy szirup hozzáadásán ne aggódjon senki, azt a jó baktériumok mind megeszik, az feltétlenül kell a fermentálási folyamathoz.