Kovászos - kelt - paleo bejgli

Fordulópont az életemben. Ez az első édes kelt tésztás - nem élesztős, nem gluténos gabonás - süteményem, ami szigorúan paleo alapanyagokból készült, ráadásul útifű és tojásmentesen. Eszméletlenül büszke vagyok magamra, mivel mindenevő embereken tesztelve, nincs kifogás sem az állaga, sem az íze miatt. Anyukám szerint, ez a bejgli sokkal de sokkal finomabb mint a búzás élesztős verzió.
Igen-igen, tervezést méricskélést és precízitást-türelmet igényel az elkészítése, de megéri a bíbelődést.
 
Hozzávalók a tésztához:
  • 170 gramm sütőben megsült majd homogénné pürésített alma,
  • 150 gramm szezámlisztes kovász,
  • 110 ml kókusztej,
  • 45 gramm folyékony állagú kókuszolaj,
  • 55 gramm Nature Cookta mandulaliszt,
  • 75 gramm aranysárga lenmagliszt,
  • 30 gramm Nature Cookta bambuszrost,
  • 30 gramm Nature Cookta tápióka keményítő,
  • kb. 4-5 gramm só.
Elkészítés:
Egy nagyobb tálba mérjük a szobahőmérsékletű almapürét, szintén szobameleg kókusztejet, folyékony állagú kókuszolajat és homogénre elkeverjük. Ehhez adjuk hozzá a 150 gramm szezámlisztes kovászt, és az egészet robotgép dagasztószárával pár percig egybedolgozzuk. Egy konyharuhával lefedjük, szobahőmérsékleten hagyjuk pihenni kb. egy órát. Ez idő alatt a szárazanyagokat kimérjük, összekeverjük. Öszeállítjuk a tölteléket is.
 
Töltelék hozzávalók:
  • 220 gramm szemes mák,
  • 60 gramm kókuszvirágcukor, (aki bírja a cukoralkoholokat készítse azzal, a mi emésztésünk nem bírja)
  • 200 ml almalé (saját befőzésű, hozzáadott cukormentes szűrt)
  • bio citrom leve és reszelt héja ízlés szerinti mennyiségben.

Töltelék elkészítés:

Kávédaráló segítségével a szemes mákot vegyítve a kókuszvirágcukorral zsírjára daráljuk. A kimért almalével együtt lassú tűzön folyamatosan kevergetve sűrű krémmé főzzük, bio citrom reszelt héjával ízesítjük, adagolhatunk hozzá beáztatott mazsolaszemeket is, én most sajnos kifelejtettem.

A bejgli tészta összeállítása:

A vegyített paleo lisztekhez hozzáadjuk a pihentetett kovászos masszát, és a kezünkkel egybedolgozzuk úgy, hogy az összes szárazanyagot fölvegye a kovász. Ha ez sikerült, a robotgép dagasztószárával pár percig dagasztjuk, végül egy cipót simítunk belőle. Konyharuhával lefedve egy órát pihentetjük szobahőmérsékleten.

Megmérjük és két cipóvá osztjuk.

Az egyik cipót konyharuhával letakarva hagyjuk tovább pihenni, a másik cipót szilikonos lapon minimális alálisztezéssel (manióka lisztet használtam, de ez lehet akár mandula liszt is) kb. 25×25 cm-es négyzetté nyújtjuk, a máktöltelék felét egyenletesen eloszlatjuk rajta, majd a két oldalát kb. egy-egy cm-es szakaszon behajtjuk, és szorosan bejglinek föltekerjük lentről fölfelé, vagy föntről lefelé ahogyan jobban tetszik. Tapadásmentes tepsibe helyezzük és a tetejét egyenletes szakaszosan vastagabb hústűvel átszúrkáljuk.

A félretett másik cipóval ugyanígy járjunk el.

A tepsiben lévő megtöltött bejglirudakat szobahőmérsékleten még kb. 50 percig kelesztjük.

Bemelegítjük a sütőt 200 Celsius fokra és alsó-felső sütési beállítással középső sínen kb. 25 percig sütjük, majd mérsékeljük 170 Celsius fokra és még kb. 30 perc sütést igényel. A sütési idő vége felé a sütőből kivesszük és almapürével vékonyan kenőecsettel átkenjük a kérgét, a szép szín érdekében. Visszatesszük sülni. Végezetül a sütőt elzárva fakanállal kitámasztva hagyjuk még bent a bejglirudakat kb. 10 percig, ezután kivesszük, várunk pár percet és a tepsiből óvatosan kiemelve rácsra helyezzük és ott hagyjuk teljes kihűlésig. Konyharuhával lefedve hideg helyen pihentetjük, csak másnap vágjuk meg, addigra kellően átszellőzik. Igen-igen, jól látható a képeken hogy ezek a bejglik bizony szépen nagyra megnőnek, nem pár falatka az egész, hanem valóban kiadós adag.

A munkafolyamatról pár kép: