Hosszanfőtt húsleves/csontleves

Az alaplé elkészítését írom le röviden. Hosszú évek óta készítem, már-már rutinná vált, mégsem írtam róla bejegyzést, ideje pótolnom.

A mi életmódunk kiemelten fontos eleme. Nagyjából 2014-2015. óta javulgat az állapotom, és ebben nagy szerepe van a hosszanfőtt másnéven terápiás húsleves rendszeres napi szintű fogyasztásának is.

Én így készítem:

A legnagyobb fazekamba (kb. 10 literes) teszek egy - folyó hideg víz alatt alaposan átöblített - jó nagy darab húsos marhacsontot (ha velős akkor még jobb), vagy húsos vaddisznócsontot, vagy vegyesen tyúk-kacsa levesnek való aprólékot (sok-sok darab lábak-nyak-szárnyak-hát, belsőségek a máj kivételével).

Felöntöm hideg forrásvízzel, nagyobb lángon forrásig hevítem, majd lehabozom egy szűrőkanállal. Ezután pótolom még vízzel, sózom, fűszerezem (babérlevél, színes bors, koriander mag, mustármag, köménymag stb... ízlés dolga) és olyan alacsonyra veszem a hőmérsékletet amennyire csak tudom. Akkor jó, ha éppenhogy csak lassan mozog a víz. Fedőt teszek rá résnyire szabadon hagyva és kb. 18 órán keresztül főzöm.

Nagyjából a főzési idő felénél teszek hozzá kevés fokhagyma gerezdet és pár karika gyömbért, ha nem eléggé sós az íze (itt ezen a ponton kóstolom), akkor pótolom a sót.

Számomra akkor van kész a húsleves, amikor a csontokról gyakorlatilag már magától leesnek a húsok, bőr, kollagénes zselatinos részek.

Ha kész, azonnal leszűröm és 7-8 dl-es befőttesüvegekbe töltögetem, majd gyorsan kihűtöm, télen a nyitott ablak mellett, nyáron ehhez hideg víz fürdőre van szükség. Fontos minél gyorsabban kihűteni. Miután kihűltek, rácsavarom az üvegekre a lapkatetőket és hűtőszekrényben tartom végső felhasználásig.

Mi mindenre használom?

Zöldségleves:

Tisztított-darabolt gyökérzöldségeket aprítok, zsíron megfonnyasztom őket, és ezzel az alaplével felöntöm, nagyon lassan hogy ne forrjon, készre főzöm, a végén zöldpetrezselyemmel vagy más zöld fűszernövényekkel (pl. tárkony, korianderzöld) gazdagítom.

Krémleves:

Tisztított-elnagyoltan vágott zöldségeket teszek az alaplébe és nagyon nagyon lassan puhára főzöm őket, végül botturmixxal simára turmixolom és hidegen kikevert tojássárgájával, puha avokádóval vagy növényi tejszínnel krémesítem. Az ízét fűszerekkel (pl. kurkuma, fahéj stb.) utóigazítom.

Főzelék, szósz, mártás:

A zöldségeket az alaplében főzöm meg, majd manióka lisztes sűrítést (rántást vagy habarást) alkalmazok. Fűszerezés, ízesítés a zöldség jellege szerint egyedileg változik.