Paradicsomos káposzta

Kisfiam egyik kedvelt téli egytálétele. Sütnivaló nyers kolbásszal készítem, nagyon egyszerűen, minimális munkaigénye van, elfoglalt anyukáknak ajánlom, mert kiadós és fincsi tápanyagdús étel.
Nem kell mérni pontosan semmit se, én mindent kb-ra, érzésből pakolok bele.
 
Hozzávalók:
 
  • 2 db nyers sütnivaló adalékoktól mentes kolbász (házi, vagy esetleg a Lidl-ben kapható saját márkás fokhagymás),
  • kb. fél fej fejes káposzta,
  • hagyma igény szerint (én gyakran használok póréhagymát, félujjnyira karikázva, ebből belemegy kb. egy 15-20 cm-es darab.),
  • kb. 2 darab közepes méretű burgonya,
  • csontleves alaplé kb. 3-4 dl,
  • házi paradicsomszósz (saját eltevés), vagy adalék-tartósítószermentes és hozzáadott cukormentes bolti kb. fél liter, illetve annyi hogy teljesen ellepje a kolbász-káposzta-burgonya egyveleget a főzőedénykénkben,
  • só, fűszerek (köménymag, babérlevél, szemes bors),
  • pár kanál cassava gari (főzelék sűrítőnek ha nem elég sűrű, de elhagyható, ez esetben a káposzta mellé tegyünk több burgonyát és puhulás után turmixoljuk szét).
Elkészítés:
 
Egy kb. 2-3 literes főzőedényre lesz szükségünk. Beleöntjük a húsleves alaplét, majd beletesszük a két darab nyers kolbászt, sót, fűszereket és elkezdjük fedő alatt melegíteni. Ez idő alatt a zöldségeket megtisztítjuk, és kívánt méretűekre daraboljuk, majd hozzáadjuk, és felöntjük annyi paradicsomlével hogy teljesen elfedje az összes zöldséget, kicsit lehet levesesebbre hígabbra hagyni, így nem kell a lekozmálástól tartani, mellette csinálhatunk más egyebet is. Időnként megkevergetve szép lassú tűzön puhítjuk, közben hústűvel pár helyen a kolbászt megszúrogatjuk, hogy egyenletesebben főjön át és a zsiradékot kiengedje. Amikor már majdnem jó, adjunk hozzá pár kanál cassava garit, de lassacskán hintve szórjuk bele és ezalatt folyamatosan kevergessük, mert hajlamos a hirtelen csomósodásra. Kezdő háziasszonyoknak inkább ajánlanám, hogy a cassava garit hideg paradicsomlével keverjék össze és így adagolják hozzá a meleg főzelékhez, így egészen biztosan elkerülhető a csomósodás. A garival még néhány percig főzzük egybe (kb. 4 perc) gyakori kevergetés mellett, végül sózzuk-fűszerezzük egyéni ízlésünknek megfelelően. Én legvégül kiveszem a kolbászokat és tányéron ujjnyi vastagságúra karikázom, majd visszateszem a főzelékbe. Kiadós laktató étel, ebédre vagy vacsorára.